joomla best login module

We now have a new feature available to submit match results online.

Only registered users can submit match results.

Please Log-In to submit your results, once you have logged in goto the relevant top menu e.g.

1, For League Match Results goto Results - Submit League Match Results

2, For Handicap Cup Results goto Cup - Handical Cup - Submit Handicap Cup Results

3, For Knock-out Cup Results goto Cup - Knockout Cup - Submit Knock-out Cup Results

If you do not see these menu items then you have not logged in, please Log-In first to make the menu items available.

ALL Match Cards submitted online can now be viewed under the Results Menu - View Match Cards.

Please let me know if you have any problems,

Thank You.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

The English Open ITTF Pro Tour will be held in Sheffield this year from 28th October to 1st November.

For more information or to buy tickets click on the following link:

http://etta.cgm-ing.com/english-open/

 SDTTL - Divisional Structure 2011/12

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 1

 

 

 

DIVISION 2

 

1

Eldon A

Thursday

1

Crusaders E

Wednesday

2

Chessington

Wednesday

2

Crusaders F

Wednesday

3

Graham Spicer A

Monday

3

Ballards A

Monday

4

Crusaders B

Monday

4

Bye

5

Crusaders C

Wednesday

5

Rosehill A

Wednesday

6

Bye

6

Ewell Cedars A

Wednesday

7

Crusaders D

Tuesday

7

Graham Spicer B

Monday

8

Crusaders A

Monday

8

Deckers

Tuesday

9

Bye

9

Bye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 3

 

 

 

DIVISION 4

 

1

Eldon B

Thursday

1

Woodmansterne B

Thursday

2

Carshalton LTC A

Thursday

2

Carshalton LTC D

Wednesday

3

Crusaders G

Tuesday

3

Crusaders H

Tuesday

4

Carshalton LTC B

Monday

4

Rosehill E

Tuesday

5

Rosehill C

Wednesday

5

Woodmansterne A

Thursday

6

Bye

6

Ewell Cedars B

Wednesday

7

Ballards B

Monday

7

Carshalton LTC E

Thursday

8

Rosehill B

Tuesday

8

Carshalton LTC C

Monday

9

Rosehill D

Wednesday

9

Rosehill F

Wednesday

KNOCK OUT CUP


Round 1
Monday 12th September 2011 Crusaders A v Crusaders F
Tuesday 13th September 2011 Rosehill E v Rosehill B
Tuesday 13th September 2011 Deckers v Crusaders B
Wednesday 14th September 2011 Rosehill D v Graham Spicer B

Byes : Ballards A, Ballards B, Crusaders C, Crusaders D, Crusaders E, Eldon A, Eldon B, Rosehill A,
Rosehill C, Rosehill F, Woodmansterne A, Woodmansterne B

Matches to be played on dates stated unless otherwise mutually agreed

Divisional Structure 2012/13

 

 

DIVISION 1

 

 

DIVISION 2

 

 

 

 

 

 

 

1

Wilton

Friday

1

Crusaders E

Wednesday

2

Crusaders B

Monday

2

Carshalton LTC A

Monday

3

Bye

Wednesday

3

Deckers

Tuesday

4

Crusaders A

Wednesday

4

Graham Spicer B

Monday

5

Rosehill A

Wednesday

5

Ewell Cedars A

Wednesday

6

Crusaders C

Monday

6

Ballards A

Monday

7

Eldon A

Thursday

7

Rosehill B

Tuesday

8

Graham Spicer A

Monday

8

Crusaders D

Wednesday

 

 

 

 

 

 

 

 

DIVISION 3

 

 

DIVISION 4

 

 

 

 

 

 

 

1

Rosehill D

Wednesday

1

Crusaders H

Tuesday

2

Ballards B

Monday

2

Woodmansterne B

Thursday

3

Rosehill C

Tuesday

3

Rosehill F

Wednesday

4

Rosehill E

Tuesday

4

Carshalton LTC C

Wednesday

5

Crusaders F

Tuesday

5

Ewell Cedars B

Wednesday

6

Woodmansterne A

Thursday

6

Carshalton LTC B

Monday

7

Eldon B

Thursday

7

Rosehill G

Wednesday

8

No Team

8

Crusaders G

Tuesday

 

KNOCK OUT CUP

 

Round 1

 

Monday 17th September 2012 Ballards A v Crusaders E, Crusaders B v Crusaders D

Tuesday 18th September 2012 Rosehill C v Eldon B, Rosehill E v Crusaders C

Thursday 20th September Woodmansterne A v Woodmanserne B

Friday 21st September 2012 Wilton v Rosehill F

Byes : Ballards B,Chessington,Crusaders A, Crusaders F,Deckers,Eldon A,Rosehill A, Rosehill B,Rosehill D,Rosehill G

Matches to be played on dates stated unless otherwise mutually agreed

 

HANDICAP CUP

 

Round 1

 

Monday 19th November 2012 Ballards A v Rosehill G, Crusaders A v Ballards B

Tuesday 20th November 2012 Crusaders G v Rosehill D, Deckers v Carshalton LTC B

Wednesday 21st November 2012 Carshalton LTC C v Eldon B, Chessington v Rosehill C, Crusaders C v Crusaders H, Rosehill A v Eldon A, Rosehill F v Woodmansterne A

Friday 23rd November 2012 Wilton v Rosehill E

Byes : Crusaders B, Crusaders D,Crusaders E, Crusaders F,Rosehill B,Woodmanserne B

Matches to be played on dates stated unless otherwise mutually agreed

SDTTL -  20011/12 FIXTURE LIST


In every case the first number represents the HOME team. Matches are played on the
Home Nights as stated under the divisional list of clubs

 

Week Commencing  
12 September 2011 Knock Out Cup Round 1
19 September 2011 1v2 7v5 8v4 9v3
26 September 2011 3v1 4v9 5v8 6v7
03 October 2011 1v4 2v3 8v6 9v5
10 October 2011 4v2 5v1 6v9 7v8
17 October 2011 1v6 2v5 3v4 9v7
24 October 2011 5v3 6v2 7v1 8v9
31 October 2011 1v8 2v7 3v6 4v5
07 November 2011 6v4 7v3 8v2 9v1
14 November 2011 2v9 3v8 4v7 5v6
21 November 2011 Knock Out Cup Round 2
28 November 2011 2v1 3v9 4v8 5v7
05 December 2011 1v3 7v6 8v5 9v4
12 December 2011 3v2 4v1 5v9 6v8
19 December 2011
26 December 2011 Christmas Break and Knock Out Cup Round 3
02 January 2012  
09 January 2012 1v5 2v4 8v7 9v6
16 January 2012 4v3 5v2 6v1 7v9
23 January 2012 1v7 2v6 3v5 9v8
30 January 2012 5v4 6v3 7v2 8v1
06 February 2012 1v9 2v8 3v7 4v6
13 February 2012 6v5 7v4 8v3 9v2
19 February 2012 Closed Championships Graham Spicer
20 February 2012 Knock Out Cup Semi Finals
22 February 2012 Junior Championships Rosehill
27 February 2012 1v2 7v5 8v4 9v3
05 March 2012 3v1 4v9 5v8 6v7
12 March 2012 1v4 2v3 8v6 9v5
19 March 2012 4v2 5v1 6v9 7v8
26 March 2012 1v6 2v5 3v4 9v7
02 April 2012 5v3 6v2 7v1 8v9
09 April 2012 Easter Break
16 April 2012 1v8 2v7 3v6 4v5
23 April 2012 6v4 7v3 8v2 9v1
30 April 2012 2v9 3v8 4v7 5v6

 

20012/13 FIXTURE LIST

In every case the first number represents the HOME team. Matches are played on the Home Nights as stated under the divisional list of clubs

Week Commencing

 

 

 

 

17 September 2012

Knockout Cup Round 1

24 September 2012

1v2

6v4

7v3

8v5

01 October 2012

2v8

3v1

4v7

5v6

08 October 2012

1v4

2v3

7v5

8v6

15 October 2012

3v8

4v2

5v1

6v7

22 October 2012

1v6

2v5

3v4

8v7

29 October 2012

Knockout Cup Round 2

05 November 2012

4v8

5v3

6v2

7v1

12 November 2012

1v8

2v7

3v6

4v5

19 November 2012

Handicap Cup Round 1

26 November 2012

2v1

3v7

4v6

5v8

03 December 2012

1v3

6v5

7v4

8v2

10 December 2012

4v1

3v2

5v7

6v8

17 December 2012

1v5

2v4

7v6

8v3

24 December 2012

Christmas Break

31 December 2012

07 January 2013

Handicap Cup Round 2

14 January 2013

4v3

5v2

6v1

7v8

21 January 2013

1v7

2v6

3v5

8v4

28 January 2013

5v4

6v3

7v2

8v1

04 February 2013

Knockout Cup Quarter Finals

11 February 2013

1v2

6v4

7v3

8v5

18 February 2013

2v8

3v1

4v7

5v6

24 February 2013

Closed Championships Graham Spicer

25 February 2013

Handicap Cup Quarter Finals

27 February 2013

Junior Championships Rosehill

04 March 2013

1v4

2v3

7v5

8v6

11 March 2013

3v8

4v2

5v1

6v7

18 March 2013

1v6

2v5

3v4

8v7

25 March 2013

Easter Break & Cup Semi Finals

01 April 2013

08 April 2013

4v8

5v3

6v2

7v1

15 April 2013

1v8

2v7

3v6

4v5

Match cards are now available to download and print from the "Fixtures & Cards" menu.

HANDICAP CUP ROUND 1          
Matches to be played week commencing 19th October 2009    
           
           
Carshalton LTC E v Woodmansterne A        
Crusaders A v Eldon C          
Crusaders C v Rosehill F          
Crusaders F v Carshalton LTC C          
Crusaders G v Carshalton LTC B          
Eldon B v Ewell Cedars B          
Ewell Cedars A v Woodmansterne B          
Rosehill B v Eldon D          
Rosehill C v Crusaders E          
Rosehill D v Crusaders D          
Tadworth v Crusaders B          
Woodmansterne C v Eldon A          
           
           
HANDICAP CUP ROUND 2          
Matches to be played week commencing 23rd November 2009    
           
Carshalton LTC D  v  Crusaders F or Carshalton LTC C
Crusaders C or Rosehill F v  Crusaders A or Eldon C  
Crusaders G or Carshalton LTC B  v  Carshalton LTC E or Woodmansterne A
Ewell Cedars A or Woodmansterne B  v  Chessington B    
Rosehill B or Eldon D  v  Eldon B or Ewell Cedars B  
Rosehill E  v  Rosehill D or Crusaders D  
Woodmansterne C or Eldon A  v  Rosehill C or Crusaders E  
Tadworth or Crusaders B  v  Rosehill A      

 All handicap cup matches are best of 3 games, 21-up.  If 20-20, the next point wins the game.

  
DIFFERENCE IN RATINGSHANDICAP

0

0

1

1

2

2

3

3

4

4

5

5

6

6

7

7

8

8

9

9

10 - 11

10

12 - 13

11

14 - 15

12

16 - 17

13

18 - 20

14

21 - 23

15

24 - 26

16

27 - 30

17

31 - 34

18

  

For example, if a player rated ‘17’ plays against a player rated ’2’, the difference is 15, which gives the ‘17’ rated player a 12 points start in each game up to 21.

 

 

Team Cup Competitions 2007/08 Results

HANDICAP CUP (CHALLENGE CUP) – PRESENTED BY J.J. LEDWICH

 

Winners:

Crusaders A

Runners Up:

Rosehill C

Players should note that glues containing harmful volatile compounds have been banned from 1st September 2008.  The ITTF ban on various frictionless long pimpled rubbers does not yet affect Sutton league matches.