Closed championship results 2014-15

 

The Annual Championships of the Sutton & District Table Tennis League were recently completed at Graham Spicer's TTC and Rosehill TTC.

Adults Closed Championship Competition results 

Open Singles:
Mickel Miller (Crusaders) beat Geoff Grange (Graham Spicer) 11-7, 11-5, 11-4

Open Doubles:
Mickel Miller & Dean Rose (Crusaders) beat Geoff Grange and John Fannin (Graham Spicer) 7-11, 11-9, 11-4, 11-4

Veterans Singles:
John Fannin (Graham Spicer) beat Jeremy Wu (Eldon) 11- 5, 11 – 8, 11 – 2

Super Veterans:
John Fannin (Graham Spicer) beat Fred Fairs (Carshalton LTC) 11-4, 11-1, 11-3

Division 2 Singles:
Michelle McGovern (Ballards) beat Tom Higgs (Carshalton LTC) 12 – 10, 7 - 11 , 11 – 6, 4 - 11, 11 - 2

Division 3 Singles:
Sharif Sabir (Rosehill) beat Frank Ho (Crusaders) 5-11, 11-3, 11-2, 11-9

Division 4 Singles:
Robert Pelc (Crusaders) beat Clare Causton (Carshalton LTC) 11-6, 11-8, 10-12, 9-11, 11-6

Ladies Singles:
Michelle McGovern (Ballards) beat Pramila Mathiah (Rosehill) 8 -11, 11- 8, 11- 6, 11 - 8

Handicap Singles:
Siddarth Nirmal (Rosehill) beat Mickel Miller (Crusaders) 49-44

Consolation Singles:
Michelle McGovern (Ballards) beat Luca Musacchio (Rosehill) 11-8, 13 – 11, 11 - 7

 

Junior Closed Championship Competition results

Kushal Patel beat Samuel Pang in a very good final 3-1 to win the under 15s. Guy Webster survives a semi final 4th set tie break and goes on to the final to beat George Wellsmartin in straight sets to take the under 18 title.

UNDER 15s
Group 1          
  P W L F A
Ajithan Amurterajan 3 3 0 6 0
Dilan Patel 3 2 1 4 3
Siddarth  Nirmal  3 1 2 3 4
Roshan Suraraj 3 0 3 0 6
           
Group 2          
  P W L F A
Yasith Senanayake 3 3 0 6 0
Daniil Klimenko 3 2 1 4 2
Michael Coleman 3 1 2 2 4
Luca Montanino 3 0 3 0 6
           
Group 3          
  P W L F A
Kushal Patel 3 3 0 6 1
Kian King 3 2 1 5 2
Verun Jain 3 1 2 2 4
Mert Sark 3 0 3 0 6
           
Group 4          
  P W L F A
Samuel Pang 3 3 0 6 1
Robert Pelc 3 2 1 5 2
Ryan Jeffrey 3 1 2 2 4
Tommy Needham 3 0 3 0 6
           
Quarter Finals          
Ajithan Amurterajan beat Kian King 3-1      
Samual Pang beat Daniil Klimenko 3-0      
Kushal Patel beat Dilan Patel 3-0      
Yasith Senanayake beat Robert Pelc 3-0      
           
Semi Finals          
Samual Pang beat Ajithan Amurterajan 3-1    
Kushal Patel beat Yasith Senanayake 3-1      
           
Final          
Kushal Patel beat Samuel Pang 11-9 7-11 11-7 11-8  
           
UNDER 18s
Group 1          
  P W L F A
Richard Pelc 4 4 0 8 0
Parth Patel 4 3 1 6 3
Luca Musacchio 4 2 2 5 4
Verun Jain 4 1 3 2 6
Michael Coleman 4 0 4 0 8
           
Group 2          
  P W L F A
George Wellsmartin 3 3 0 6 1
Ajithan Amurterajan 3 2 1 5 2
Daniil Klimenko 3 1 2 2 5
James Daily 3 0 3 1 6
           
Group 3          
  P W L F A
Samuel Pang 4 4 0 8 0
Yasith Senanayake 4 3 1 7 4
Andrew Jackson 4 2 2 5 3
Kian King 4 1 3 3 7
Tommy Needham 4 0 4 0 8
           
Group 4          
  P W L F A
Guy Webster 4 4 0 8 0
Kushal Patel 4 3 1 6 2
Robert  Pelc 4 2 2 4 5
Dilan Patel 4 1 3 3 6
Siddarth  Nirmal  4 0 4 0 8
           
Quarter fInals          
Richard Pelc beat Kushaal Patel 3-1      
George Wells-martin beat Yasith Senanayake 3-1    
Samual Pang beat Parth Patel 3-0      
Guy Webster beat Ajithan Amurterajan 3-2      
           
Semi finals          
George Wells-martin beat Richard Pelc 3-2    
Guy Webster beat Samuel Pang 3-2      
           
Final          
Guy Webster beat George Wellsmartin 11-6 11-3 11-5